Współczesna kobieta jest przede wszystkim niezależna i skoncentrowana na karierze – tak orzekli Polacy w badaniu opinii przeprowadzonym przez dom badawczy IPSOS. Według respondentów, niezależność to cecha, która najlepiej opisuje kobiety XXI wieku – wskazało ją aż 26% uczestników badania. W dalszej kolejności są wykształcenie (24%), pracowitość (22%), zadbanie (21%) oraz zabieganie (20%). Wyniki te rysują pozytywny obraz współczesnej kobiety – osoby aktywnej, ambitnej i zaangażowanej. Jednak za tą pozytywną wizją kryją się wyzwania, z którymi mierzą się one na co dzień.
Być może to właśnie mnogość obowiązków i ról, jakie pełnią kobiety, sprawia, że coraz częściej określa się je mianem „zabieganych”. Cechą, która wyróżnia współczesne kobiety, jest ich niezwykła zdolność do multitaskingu – umiejętności wykonywania wielu zadań jednocześnie. Dotyczy to w szczególności tych, które łączą życie zawodowe z obowiązkami domowymi i macierzyństwem. Ich niesłabnąca motywacja do sprostania wymaganiom oraz dążenie do perfekcji pozwala im osiągać cele, ale często kosztem siebie samej.
Współczesne kobiety stoją w obliczu licznych wyzwań zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym. Z jednej strony są pełnoprawnymi uczestniczkami rynku pracy, odnoszącymi sukcesy w różnych dziedzinach, często obejmującymi stanowiska kierownicze. Z drugiej strony wciąż zmagają się z tradycyjnymi oczekiwaniami społecznymi, które nakładają na nie role matek, partnerek i opiekunek. Ten dualizm powoduje nieustanne napięcie między potrzebą samorealizacji a presją, by spełniać zewnętrzne wymagania.
Presja ta prowadzi do zjawiska, które można określić mianem „zapominania o sobie”. Kobiety, chcąc udowodnić światu i sobie, że „dadzą radę ze wszystkim”, często spychają własne potrzeby na margines. W efekcie mierzą się z wieloma trudnościami, które obejmują:
Nadmierne wymagania, zarówno te, które kobiety narzucają sobie same, jak i te wynikające z norm społecznych, przyczyniają się do zachwiania ich dobrostanu psychicznego i emocjonalnego. Coraz więcej kobiet zmaga się z chronicznym stresem, poczuciem niskiej własnej wartości, a nawet zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja czy lęk. Wiele kobiet doświadcza izolacji społecznej i emocjonalnej.
Nadmierne wymagania, zarówno te, które kobiety narzucają sobie same, jak i te wynikające z norm społecznych, przyczyniają się do zachwiania ich dobrostanu psychicznego i emocjonalnego. Coraz więcej kobiet zmaga się z chronicznym stresem, poczuciem niskiej własnej wartości, a nawet zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja czy lęk. Wiele kobiet doświadcza izolacji społecznej i emocjonalnej.
Arteterapia łączy sztukę z psychoterapią, umożliwiając wyrażanie emocji za pomocą malarstwa, rzeźby, muzyki czy tańca. To metoda szczególnie pomocna Kobietom zmagającym się z trudnościami emocjonalnymi i psychologicznymi, które często nie znajdują przestrzeni na wyrażanie swoich przeżyć.
Twórcza ekspresja pozwala dotrzeć do głębszych warstw psychiki i zmniejsza napięcie emocjonalne. Arteterapia jest mniej konfrontacyjna niż tradycyjna terapia werbalna, co czyni ją skutecznym narzędziem wsparcia kobiet zmagających się z depresją, lękiem, wypaleniem zawodowym czy traumą.
Arteterapia dla Kobiet to przestrzeń, w której mogą wyrażać swoje emocje i przeżycia trudne do opowiedzenia słowami, zwiększyć samoświadomość poprzez możliwość spojrzenia na siebie z innej perspektywy i zrozumienia swoich emocji oraz reakcji na różne sytuacje życiowe, rozwijać poczucie własnej wartości, zmniejszyć swoje napięcia, stres i lęki, przełamać bariery komunikacyjne i znaleźć zrozumienie poprzez kontakt z innymi kobietami, które przeżywają podobne trudności.
Arteterapia pomaga Kobietom odnaleźć motywację do życia i pracować na własnym potencjale i mocnych stronach. To również sposób na odkrywanie własnych pasji i potencjału, co przekłada się na lepszą jakość życia.
Nasze warsztaty arteterapeutyczne to przestrzeń empatii, zrozumienia i twórczości. Każde spotkanie zaczyna się od krótkiej rozmowy, podczas której uczestniczki mogą dzielić się swoimi emocjami i przeżyciami. Rozmowy te nie skupiają się na rozwiązywaniu problemów, ale na wspieraniu Kobiet w radzeniu sobie z nimi.
Podczas naszych warsztatów będziemy stosować techniki artystyczne:
Każda uczestniczka wybiera technikę, która najbardziej odpowiada jej potrzebom i zainteresowaniom.
Naszym celem w tym projekcie jest zapewnienie Kobietom kompleksowego wsparcia, które łączy rozwój osobisty, emocjonalny, fizyczny i społeczny. Projekt wspiera Kobiety w rozwoju osobistym i radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami.
Poprzez nasze działania chcemy:
Arteterapia stwarza przestrzeń do samopoznania i refleksji, które są szczególnie potrzebne w życiu współczesnych Kobiet. Poprzez twórczość mogą one uzyskać nową perspektywę na swoje życie, emocje i relacje. Często Kobiety, które borykają się z trudnościami, nie są w stanie nazwać swoich problemów, nie wiedzą, jak je wyrazić lub są zablokowane w kontakcie z własnymi emocjami. Arteterapia pomaga im przełamać te bariery, pozwalając na wyrażenie tego, co trudne i niewypowiedziane.
Terapia sztuką stwarza również możliwość budowania więzi z innymi Kobietami, które doświadczają podobnych trudności. Wspólne tworzenie i dzielenie się swoimi doświadczeniami w grupie może wzmocnić poczucie przynależności i wsparcia. To nieoceniona korzyść, zwłaszcza w kontekście Kobiet doświadczających izolacji społecznej.
Nasze warsztaty oferują bezpieczną przestrzeń, w której Kobiety mogą rozwijać swoje umiejętności, wymieniać doświadczenia i czerpać siłę z kontaktu z innymi.
Realizacja projektu rozpoczyna się w styczniu 2025.
Pierwszy cykl trzech spotkań dla Kobiet 40+, pn. „Spotkaj się z Kobietą”, będzie realizowany w Alei Sportów Miejskich Dzielnicy Bemowo. Warsztaty są finansowane przez Urząd Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.
Równolegle będziemy organizatorem spotkania dla Kobiet na warszawskim Targówku, pn. „Spotkaj się z Kobietą w Sobie”. To wydarzenie jest finansowane przez Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.
Aktywnie działamy, aby nasz inicjatywa zaistniała w innych dzielnicach Stolicy!
ZAPRASZAMY udziału w naszych warsztatach i doświadczania korzyści, jakie niesie arteterapia!